Top facebook2x Top phone2x +441624832088 Top email2x Email us Top search2x Basket Login Join
Home / Events
Home / Events

Events

 

February 2023

Wednesday 15th 19:00 - 20:00 Guitar Club
Wednesday 15th 19:00 - 23:00 Cool Comfort Winter Warmer Social - Off Water book
Friday 17th 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 » Powerboat Level 2 Training Course
Saturday 18th 09:00 - 17:00 Powerboat Level 2 » Powerboat Level 2 Training Course
Saturday 25th 18:30 - 23:00 Apres Ski Evening Social - Off Water book
 

March 2023

Wednesday 1st 19:00 - 20:00 Guitar Club
Wednesday 15th 19:00 - 20:00 Guitar Club
Wednesday 15th 19:00 - 23:00 MoJo Winter Warmer Social - Off Water book
Saturday 25th 09:00 - 17:00 RYA Safety Boat » RYA Safety Boat Training Course book
Sunday 26th 09:00 - 17:00 RYA Safety Boat » RYA Safety Boat Training Course book
Wednesday 29th 19:00 - 20:00 Guitar Club
 

April 2023

Sunday 2nd 10:30 - 12:30 Dundas Cup » Dundas Cup - Round 1 Dinghy Race book
Sunday 16th 10:30 - 12:30 Dundas Cup » Dundas Cup - Round 2 Dinghy Race book
Monday 17th 16:30 - 18:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 1 » Week 1 Training Course
Monday 17th 16:30 - 18:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 2 » Week 1 Training Course
Monday 17th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 4 » Week 1 Training Course
Monday 17th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 3 » Week 1 Training Course
Saturday 22nd Fitting Out Supper Social - Off Water
Sunday 23rd 10:30 - 12:30 Dundas Cup » Dundas Cup - Round 3 Dinghy Race book
Monday 24th 16:30 - 18:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 1 » Week 2 Training Course
Monday 24th 16:30 - 18:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 2 » Week 2 Training Course
Monday 24th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 4 » Week 2 Training Course
Monday 24th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 3 » Week 2 Training Course
Saturday 29th 30th IOMYC Away Day Social - On Water
Sunday 30th 10:30 - 12:30 Dundas Cup » Dundas Cup - Round 4 Dinghy Race book
 

May 2023

Monday 1st 16:30 - 18:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 1 » Week 3 Training Course
Monday 1st 16:30 - 18:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 2 » Week 3 Training Course
Monday 1st 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 4 » Week 3 Training Course
Monday 1st 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 3 » Week 3 Training Course
Wednesday 3rd 19:00 - 21:00 McArd Cup » Keelboat May Series Race 1 Keelboat Race book
Thursday 4th 19:00 - 20:30 Thelma Cup » Thelma Cup - Round 1 Dinghy Race book
Sunday 7th 10:30 - 12:30 Peacock Cup » Peacock Cup - Round 1 Dinghy Race book
Monday 8th 16:30 - 18:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 1 » Week 4 Training Course
Monday 8th 16:30 - 18:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 2 » Week 4 Training Course
Monday 8th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 4 » Week 4 Training Course
Monday 8th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 3 » Week 4 Training Course
Wednesday 10th 19:00 - 21:00 McArd Cup » Keelboat May Series Race 2 Keelboat Race book
Thursday 11th 19:00 - 20:30 Thelma Cup » Thelma Cup - Round 2 Dinghy Race book
Sunday 14th 10:30 - 12:30 Peacock Cup » Peacock Cup - Round 2 Dinghy Race book
Monday 15th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 4 » Week 5 Training Course
Monday 15th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 3 » Week 5 Training Course
Wednesday 17th 19:00 - 21:00 McArd Cup » Keelboat May Series Race 3 Keelboat Race book
Thursday 18th 19:00 - 20:30 Thelma Cup » Thelma Cup - Round 3 Dinghy Race book
Saturday 20th 10:30 - 15:00 MYA Youth Championships » MYA Youth Championships Day 1 Dinghy Race
Sunday 21st 10:30 - 12:30 Peacock Cup » Peacock Cup - Round 3 Dinghy Race book
Sunday 21st 10:30 - 15:00 MYA Youth Championships » MYA Youth Championships Day 2 Dinghy Race
Monday 22nd 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 4 » Week 6 Training Course
Monday 22nd 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 3 » Week 6 Training Course
Wednesday 24th 19:00 - 21:00 McArd Cup » Keelboat May Series Race 4 Keelboat Race book
Thursday 25th 19:00 - 20:30 Thelma Cup » Thelma Cup - Round 4 Dinghy Race book
Sunday 28th 10:30 - 12:30 Peacock Cup » Peacock Cup - Round 4 Dinghy Race book
Monday 29th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 4 » Week 7 Training Course
Monday 29th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 3 » Week 7 Training Course
Wednesday 31st 19:00 - 21:00 McArd Cup » Keelboat May Series Race 5 Keelboat Race book
 

June 2023

Thursday 1st 19:30 - 21:00 Alice Cup » Alice Cup - Round 1 Dinghy Race
Sunday 4th 10:30 - 12:30 Murray Gawne Cup » Murray Gawne - Round 1 Dinghy Race
Monday 5th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 4 » Week 8 Training Course book
Monday 5th 18:30 - 20:00 RYA Youth Sailing Scheme Stage 3 » Week 8 Training Course
Wednesday 7th 19:00 - 21:00 Peyton Memorial Cup » Keelboat June Series 1 Keelboat Race book
Thursday 8th 19:30 - 21:00 Alice Cup » Alice Cup - Round 2 Dinghy Race
Sunday 11th 10:30 - 12:30 Murray Gawne Cup » Murray Gawne - Round 2 Dinghy Race
Wednesday 14th 19:00 - 21:00 Peyton Memorial Cup » Keelboat June Series 2 Keelboat Race book
Thursday 15th 19:30 - 21:00 Alice Cup » Alice Cup - Round 3 Dinghy Race
Saturday 17th 10:30 - 15:00 MS&CC Regatta » MS&CC Regatta - Day 1 Dinghy Race
Sunday 18th 10:30 - 15:00 MS&CC Regatta » MS&CC Regatta - Day 2 Dinghy Race
Wednesday 21st 19:00 - 21:00 Peyton Memorial Cup » Keelboat June Series 3 Keelboat Race book
Thursday 22nd 19:30 - 21:00 Alice Cup » Alice Cup - Round 4 Dinghy Race
Sunday 25th 10:30 - 12:30 Murray Gawne Cup » Murray Gawne - Round 3 Dinghy Race
Wednesday 28th 19:00 - 21:00 Peyton Memorial Cup » Keelboat June Series 4 Keelboat Race book
Thursday 29th 19:30 - 21:00 Alice Cup » Alice Cup - Round 5 Dinghy Race
 

July 2023

Sunday 2nd 10:30 - 12:30 Glenburn Cup » Glenburn Cup - Round 1 Dinghy Race
Thursday 6th 19:30 - 21:00 Bromet Trophy » Bromet Trophy - Round 1 Dinghy Race
Sunday 9th 10:30 - 12:30 Glenburn Cup » Glenburn Cup - Round 2 Dinghy Race
Thursday 13th 19:30 - 21:00 Bromet Trophy » Bromet Trophy - Round 2 Dinghy Race
Sunday 16th 10:30 - 12:30 Glenburn Cup » Glenburn Cup - Round 3 Dinghy Race
Thursday 20th 19:30 - 21:00 Bromet Trophy » Bromet Trophy - Round 3 Dinghy Race
Sunday 23rd 10:30 - 12:30 Glenburn Cup » Glenburn Cup - Round 4 Dinghy Race
Sunday 30th 10:30 - 12:30 Glenburn Cup » Glenburn Cup - Round 5 Dinghy Race
 

August 2023

Thursday 3rd 19:30 - 21:00 Qualtrough Cup » Qualtrough Cup - Round 1 Dinghy Race
Sunday 6th 10:30 - 12:30 Wilson Cup » Wilson Cup - Round 1 Dinghy Race
Thursday 10th 19:30 - 21:00 Qualtrough Cup » Qualtrough Cup - Round 2 Dinghy Race
Sunday 13th 10:30 - 12:30 Wilson Cup » Wilson Cup - Round 2 Dinghy Race
Thursday 17th 19:30 - 21:00 Qualtrough Cup » Qualtrough Cup - Round 3 Dinghy Race
Saturday 19th 10:30 - 16:00 Ramsey to Laxey Race (Green Cup) Dinghy Race
Sunday 20th 10:30 - 14:30 Laxey Regatta Dinghy Regatta
Thursday 24th 19:30 - 21:00 Qualtrough Cup » Qualtrough Cup - Round 4 Dinghy Race
 

September 2023

Sunday 3rd 10:30 - 12:30 Autumn Cup » Autumn Cup - Round 1 Dinghy Race
Sunday 10th 10:30 - 12:30 Autumn Cup » Autumn Cup - Round 2 Dinghy Race
Sunday 17th 10:30 - 12:30 Autumn Cup » Autumn Cup - Round 3 Dinghy Race
Sunday 24th 10:30 - 12:30 Autumn Cup » Autumn Cup - Round 4 Dinghy Race
Top facebook2x
© 2023 Isle of Man Yacht Club powered by Sailing Club Manager